cz en

Tři Studně

Tři Studně

Tři Studně
Tři Studně

Vesnička Tři Studně vznikla pozdní horskou kolonizací v polovině 17. Století. V současnosti je významným rekreačním centrem s řadou hotelů a chat, v zimě se tu konají závody psích spřežení. V roce 2004 bylo ve Třech Studních slavnostně otevřeno náměstí Evropské unie, na kterém se nachází Letní minigalerie a takzvaný světový rozcestník. Blízké rybníky Sykovec a Medlov nabízí příjemné koupání.

V červenci roku 1938 pobýval na Třech Studních světoznámý hudební skladatel Bohuslav Martinů, který sem přijel navštívit přítele Václava Kaprála a jeho dceru Vítězslavu. Jejich společný pobyt. Jejich společný pobyt připomíná pamětní deska umístěná na stěně hotelu U Loubů a je mu věnována i stálá výstavka v hotelové restauraci.

Při procházkách chodívali Bohuslav Martinů a Vítězslava Kaprálová ke studánce Barborka. Dnes jsou na tomto místě studánky dvě, nově vybudovaná Vitulka je pojmenovaná na památku Vítězslavy Kaprálové. Oba prameny jsou pěkně upravené a naleznete je v blízkosti zelené značky do Skleného, odbočka k nim je vyznačena směrovkou. Každoročně poslední sobotu v květnu se u nich koná slavnostní otvírání studánek.

Vyrobil Tomáš Mička