cz en

Radostínské rašeliniště

Radostínské rašeliniště

Radostínské rašeliniště
Radostínské rašeliništěMožná jste už také někdy zažili okamžik překvapení, kdy jste se vypravili obdivovat krásy rašeliniště, a místo neprostupné hluboké bažiny jste nakonec objevili jen vlhkou louku nebo podmáčený les. Hledáte-li místo, kde je na první pohled více než zřejmé, že každý krok je velice nebezpečný, pak vás určitě nezklame Radostínské rašeliniště. Uprostřed plochého území spatříte malé zavodněné sníženiny s ostrovy obnaženého dna, to vše prorostlé bujnou směsí bahenních rostlin, v níž dominují rašeliníky a suchopýry. Divoký vzhled močálu je však do jisté míry způsoben těžbou rašeliny, která tu probíhala před první světovou válkou.

Po jejím ukončení vytěžené plochy opětovně překryla rozplavená rašelina a v současnosti probíhá přirozená obnova společenstev. Vstupovat do rašeliniště vám rozhodně nedoporučujeme. Nemuselo by to s vámi dobře dopadnout, vždyť jeho hloubka dosahuje přes 3 metry. Navíc bylo toto území vyhlášeno za národní přírodní rezervaci, v níž je pohyb mimo značené cesty přísně zakázán. O nic však nepřijdete, naučná stezka vás dovede až k vyhlídkové plošině, ze které dobře uvidíte nejzajímavější část rašeliniště.

Národní přírodní rezervace Dářko a Radostínské rašeliniště mají mezinárodní význam. Jsou nejcennějšími částmi území o celkové rozloze 390 ha, které bylo navrženo na zařazení mezi evropsky významné lokality Natura 2000. Takových území, převážně však mnohem menších, bylo v kraji Vysočina vytipováno celkem 56. Jejich seznam naleznete na http://stanoviste.natura2000.cz.

Vyrobil Tomáš Mička