cz en

Kadov

kadovkadov

Počátky obce Kadov jsou spojeny se založením železáren v polovině 17. Století. Tento podnik patřil na konci 18. století k největším na Moravě.

Kadovská železářská huť byla v provozu až do roku 1874, kdy byla zrušena. Železná ruda se těžila v mnoha okolních vesnicích, ale také na několika místech přímo v Kadově např. Vápenice – v Mostinkách. Některé výrobky kadovských železáren je možné zhlédnout v Horáckém muzeu v Novém městě na Moravě a litinové kříže i v oklí např.: u kostelů na Fryšavě a ve Sněžném, V Novém Městě na Moravě.

Kadovská huť stávala na návsi po pravé straně silnice na Herálec u říčky Fryšávky a ještě dnes lze v tomto místě nalézt nepatrné zbytky rohové zdi z jejího skladiště. Mnohem výraznější připomínkou je také pomník připomínající 350. výročí jejich založení.

Ke Kadovu patří samota Podmedlovský mlýn a bývalý panský dvůr zvaný Kadůvek. Poblíž dosud stojí stará roubená pazderka s velkým komínem.

Určitě stojí za návštěvu i místní pohostinství, které nabízí vyhlášenou specialitu sladkohořký bylinný likér zvaný Kadovánek.

 

Kontakt:

www.kadov.unet.cz

Vyrobil Tomáš Mička